www.sklipekvaltice.cz :: Oblast Valtice (29.11.2021 - 15:03)

Oblast Valtice

8_300Vinařské město Valtice leží v jednom z nejmalebnějších koutů Jižní Moravy, na samé hranici s Rakouskem. Poprvé se Valtice připomínají roku 1192, kdy tehdejší pasovský biskup Wolker vyměnil Valtice i s vinicemi s Widdardem se Seefeldu za jiné panství. Opevněné město pak vlastnilo více šlechtických rodů, až se stalo ve 14. století vlastnictvím významného knížecího rodu Lichtenšteinů. Na začátku 15. století Lichtenštejnové poznali, že na jižní Moravě jsou vynikající podmínky pro pěstování révy vinné a výrobu vína.

O rozsahu vinic se dovídáme z Lichtenšteinského urbáře z roku 1414, kde jsou taktéž sepsány zvyklosti v horenském - viničním řádu. Vinařství bylo postaveno po vzoru francouzského vinařského dominia typu „Château". Svým charakterem, zaměřením i velikostí vybudoval jeden z nejvýznamnějších rakouských šlechtických rodů Lichtenštejnů unikátní vinařský celek evropského formátu. Valtická vína si brzy našla cestu na dvory šlechtické i panovnické a dodávala se hlavně do Vídně, Slezska, zejm. Vratislavi, a do Prahy.

9_300Valtice se nacházejí v Lednicko-Valtickém areálu, který je jedním z nejkrásnějších zámeckých areálů a zároveň nejrozsáhlejší umělecky ztvárněnou krajinou na světě! Mocný rod Lichtenštejnů tu budoval po staletí výstavní sídla s okrasnými zahradami, loveckými zámečky, Minaretem a dalšími vzácnými stavbami, jako např. Reistna.

Zámek Valtice, který je jedním ze dvou hlavních objektů unikátního Lednicko - Valtického areálu zařazeného do Fondu světového kulturního dědictví UNESCO. Barokní valtický zámek byl v letech 1560 - 1945 ústřední rezidencí bohatého a mocného rodu pánů z Lichtenštejna, který jej vlastnil 550 let.

Na zámku se nachází i Salón vín České republiky, což je nejvyšší soutěž vín v ČR. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepší stovky vín, která je umístěna ve sklepích pod hlavní budovou státního zámku ve Valticích.

7_300

 

 
Vinný sklípek Valtice
 

Doporučujeme:
Vybavení obchodů | Nářadí Bosch | Kvalitní regál | Lyžáky Fischer